Türkiye'de sunulan Doğada İlkyardım
kursları hakkında bilgi için
dogadailkyardim@yahoo.com

kitap

Doğada İlkyardım el kitabı

 

Ülkemizde, her geçen gün doğa sporlarına ilgi duyan insan sayısı artmakta ve bu da beraberinde doğada meydana gelen kaza ve yaralanmaların sayısında bir artışa sebep olmaktadır.
Standard ilkyardım uygulamalarının yerine göre yetersiz kaldığı doğa koşullarında meydana gelebilecek yaralanma ve hastalıklarda kullanılacak ilkyardım bilgi ve teknikleri "Doğa Tıbbı"nın alanına girmektedir.
ABD'nde sürdürdüğüm Acil Tıp Teknisyenliği eğitimleri sırasında tanıştığım ve sonradan hocam olan Buck Tilton, günümüzde ABD ve dünyada "Doğada İlkyardım" eğitimleri konusunda saygın bir yeri olan "Wilderness Medicine Institute"nin kurucusu ve yöneticisidir.
WMI kurslarının Türkiye'de sunulmasına ilişkin kendisi ile kurduğum bağlantının ilk aşaması olarak bu kitap, büyük bir eksikliği doldurmak üzere Türkçeleştirilmiştir. Ülkemizde bu alanda ilk ve tek olan bu değerli kaynağın, içerdiği yoğun bilgi ve uygun ebatları ile kişinin sürekli yanında taşıyabileceği bir referans olarak tüm doğa sporcularına, doğaseverlere, arama-kurtarma takımı üyelerine faydalı olacağını umuyorum.

Gürkan Özel
Acil Tıp Teknisyeni - Doğa